IgG GIDA ALERJİSİ

 

Tip III gıda alerjisi, immün sistemin spesifik IgG antikorları (sub_class G immün globülinleri) ürettiği durumlarda ortaya çıkar. Bu antikorlar, çeşitli inflamatuvar süreçlere neden olabilirler. Semptomların ortaya çıkışı, tetikleyici gıdanın tüketilmesinden sonra 3 ila 72 saat içinde gerçekleşebilir.

 

Alerji gecikmeli olarak ortaya çıktığı için, bu alerjiye hangi gıdanın sebep olduğunu belirlemek çok zordur. IgG testleri şüphelerin lokalize edilmesine ve sınırlandırılmasına yardımcı olur.

 

 

IMUPRO

 

ImuPro, IgG gıda alerjilerinin tespitine yönelik güvenilir ve kapsamlı bir kan testi ile bu test sonrası benzersiz rehberlik hizmetlerinden oluşan bir konsepttir. Bu kapsamda 270 gıda test edilir. Test sonuçlarıyla birlikte kişisel beslenme rehberiyle birlikte, daha sağlıklı bir yaşam için uymanız gereken temel ilkeleri öğreneceksiniz.

 

Gıda alerjenlerine karşı üretilen IgG antikorlarını hassas, doğru ve güvenilir laboratuvar analiziyle saptanır. 

 

Laboratuvar, kan örneğinizi analiz ederek kanınızda, çeşitli gıda maddeleri karşı üretilen spesifik IgG antikorları bulunup bulunmadığını tespit eder. Antikorlar,  analiz edilen ve sayısı 270’i bulan gıda maddelerine ait spesifik proteinlere yapışma özellikleri sayesinde saptanır ve ölçülür. Sonra, kantitatif antikor titresi sonuçları ışığında, gıda maddeleri üç grup altında toplanır: “normal”, “yüksek” ve “çok yüksek”.

 

 

 

ImuPro test panelleri

 

ImuPro Screen (22 gıda)

ImuPro Screen(44 gıda)

ImuPro Basic (90 gıda)

ImuPro Basic(180 gıda)

ImuPro Complete (270 gıda)

 

 

Daha detaylı bilgi için
www.imupro.com.tr