Genetik Profiller - Sık Sorulan Sorular (SSS)

Bu tür genetik analizler kaç yıldır ve nerelerde uygulanmaktadır?

1990'lardan bu yana moleküler genetik analizler yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Yaşam tarzı ve diğer kişiye özel tıbbi bilgilerle birleştirilerek raporlanması 2000'li yıllarda başlamıştır ve başta ABD olmak üzere batı Avrupa, Kanada, Japonya, Avustralya ve İsrail?de uygulanmaktadır.

Genetik analizlerinin sonuçları ne kadar güvenilirdir?

% 99,99.

Genetik Polimorfizm nedir? İnsanlarda neden görülür?

Polimorfizmler, genetik kodda meydana gelen küçük değişikliklerdir ve toplumun en az % 1'inde görülürler. Polimorfizmlerin varlığı, insan türünün doğal bir özelliğidir. İnsanların genetik yapılarının binde 999'u aynıdır. Bizi birbirimizden ayıran ve benzersiz kılan özelliklerimiz binde 1?lik genetik farklılığımızdan dolayıdır. İşte bu farklılıklar polimorfizmlerden kaynaklanır.

Polimorfizmler bir hastalık mıdır?

Hayır. Sizin beslenme alışkanlıklarınızla ve yaşam biçiminizle etkileşerek sağlığınızı etkileyen ancak kendi başlarına bir hastalığa neden olmayan varyasyonlardır.

Polimorfizmler insanda ne zaman ortaya çıkar?

Polimorfizmler bir insan ömrü içerisinde oluşmazlar. Kişinin genetik yapısı doğduğunda nasılsa öldüğünde de öyledir. Polimorfizmler binlerce yıl içerisinde oluşmuş ve atalarımızdan miras kalan genetik özelliklerimizdir.

Genetik analizleri ilerleyen yaşlarda tekrar yaptırdığımızda sonuçları değişik çıkabilir mi?

Genetik bilgilerimiz çevresel etmenlerden bağımsızdır ve değişmez. Bu sebeple genetik analiz hayatınızda bir defa yaptıracağınız bir testtir. Ancak yaşam tarzınızdaki değişiklikleri takip ederek yaşamınızın genlerinize uygun olup olmadığını denetlemelisiniz.

Genetik test sonucunda hiçbir hastalığa yatkınlığım çıkmazsa her istediğimi yapabilir miyim?

Yaşam tarzınız ve beslenme alışkanlıklarınızı genetik yapınıza bakmaksızın sağlığınız için her zaman optimum düzeylerde tutmanız önemlidir.

Beslenme ve yaşam tarzımız genetik yapımızı değiştiriyor mu?

Hayır değiştirmiyor. Ancak vücuttaki biyolojik süreçlerdeki olumsuzluklar düzeliyor. Ayrıca genlerin aktif ve sağlıklı olmasını sağlanıyor.

Genetik testler ile kalıtımsal hastalıklar tespit ediliyor mu?

Hayır, testler kalıtımsal hastalıkları saptamaya yönelik değildir.

Genetik varyasyonlar endişe verici midir?

Çoğu zaman gen varyasyonlarının vücudumuz veya sağlığımız üzerine herhangi bir etkisi yoktur, hatta bazı durumlarda bu varyasyonlar yararlı bile olabilir. Bazen bir varyasyon genin biraz değişmiş bir mesajı hücreye göndermesine neden olabilir. Yanlış mesajın alınması, hücrenin tam anlamıyla çalışmayan bir ürün - örneğin bir enzim- üretmesine neden olabilir. Bu değişik ürün, örneğin enzim vücut için uygun olandan daha yavaş veya daha hızlı çalışabilir. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları veya yaşam tarzı ile birlikte, böyle bir gen varyasyonu kişiyi sağlık sorunlarının gelişmesine daha yatkın yapabilir. Var olan genetik varyasyonları hesaba katarak yapılan önerilerle sağlığınızı koruyabilir ve geliştirebilirsiniz.

Genetik test ile mevcut kompleks hastalıklar hakkında bilgi edinilecek mi?

Hayır, sadece genlerde var olan polimorfizmlerin ışığında yatkın olunan hastalık alanlarıyla ilgili bilgi edinilecek.